Vznik sportovního klubu v Uhlířských Janovicích

Dne 4.září 1921 byl v Uhlířských Janovicích založen sportovní klub – známý v širém okolí pod zkratkou SKUJ – na ustavující schůzi za účasti 20 zakládajících členů. Prvním předsedou klubu byl zvolen místní notář Viktor Krützner. Schůze zvolila za znak bílý knoflík s černou hvězdou, černou a bílou jako klubové barvy a následující výstroj: černé kalhoty, bílou košili s černým límcem a černou hvězdou na levé straně. Kromě kopané se v zimě klub zabýval rekreačním bruslením a později i hokejem na rybnících Hořejšák a Holoubek.

V roce vzniku hrál klub kopanou na různých „pláckách“, protože vlastní hřiště neměl. Už ale v roku 1922 získal prozatímní hřiště na poli pana Zvoníka a v září téhož roku pronajal statkář pan Mandelík klubu svůj pozemek proti nádraží k zřízení fotbalového hřiště. Tohoto roku měl klub 18 hráčů a skóre zápasů 34:24. I v dalších letech bylo skóre většinou aktivní.

V roce 1925 vzrostl počet členů na 70. Klub se nezaměřoval jen na kopanou a hokej, ale byl činný kulturně a společensky: pořádal taneční zábavy, odpolední čaje, koncerty, boxerské exhibice, kulečníkové turnaje, akce pro děti (koloběžkové závody) a dokonce sehrál několik divadelních her. K tomu měl zřízen svůj zábavní a dramatický odbor.

V průběhu své historie hostil SKUJ mnoho významných fotbalových mužstev. V dubnu 1928 ve dvou zápasech podlehl pražským Bohemians 4:3 a 3:2.

Na konci roku 1929 vypověděl statkář pan Mandelík nájemní smlouvu a klub musel hřiště přemístit k silnici do Staňkovic.

Roku 1932 byl v rámci SKUJ založen tenisový klub a vystavěn kurt u hostince pana Vilimovského (dnes U Myslivce).

Roku 1934 bylo vybudováno na „Vejfuku“ vlastní fotbalové hřiště, které slouží dodnes. Jeho otevření bylo slavnostní a akce trvaly 3 dny, od 19. do 21. května. V rámci otevření hřiště sehrál klub zápas s tehdejší Spartou Žižkov, vyhrál 2:1 a uspořádal besedu se známým sportovním reportérem Josefem Lauferem. Tehdy byl založen i dámský oddíl tenisu a v zimě oficiálně utvořen hokejový oddíl SKUJ.

Ve dnech 15. a 16.června 1940 hrála s Janováky jedenáctka internacionálů v poměru 2:4 a 1:1. Ve prospěch tohoto roku vyhořelé sokolovny byl sehrán zápas starých gard, jedenáctek hostinských Slavíka a Vobejdy. Utkání vyneslo 703 korun, které byly předány Sokolu. Film natočený při utkání panem majorem Smrčkou je nezvěstný.

V roce 1941 získal SKUJ svůj první mistrovský titul a postoupil ze III. třídy okrsku Pečky – Kolín do II. třídy okrsku. Český Brod – Kolín. Je to hezký dárek příznivcům v roce 20. výročí založení klubu.

Historie SKUJ i další sportovní činnosti ve městě byla bohatě zdokumentována ve znovuobnoveném místním muzeu (v červnu 1964) a expozici tělovýchovy a sportu s velmi unikátními dobovými doklady. Expozice obsahovala fotodokumentaci s doprovodným textem, 20 vlajek fotbalových soupeřů a různé trofeje, ale i dokumenty z rozvoje dalších sportovních odvětví ve městě.

Za zmínku stojí zápas pražské Slávie a SKUJ na podzim roku 1944. Slávie přijela v kompletní sestavě včetně Josefa Bicana a zvítězila 12:3. Tři góly v síti brankáře Finka byly místním „darovány“ z vděku za tehdy poskytnutý vzácný proviant (maso). Návštěva tohoto utkání se zapsala zlatým písmem do historie klubu: zápas zhlédlo okolo 2000 diváků.

Po únoru 1948 musel samostatný SKUJ přejít pod TJ Sokol, pod jehož hlavičkou hrál do 9. ledna 1997, kdy se osamostatnil jako FK Uhlířské Janovice.

Za poskytnutí materiálu a souhlasu s jeho zveřejněním FK Uhlířské Janovice děkuje p. Bohuslavovi Sajverovi.

Komentáře nejsou povoleny.